AB’den teknoloji devlerine yeni kurallar Avrupa Birliği, teknoloji devlerini mercek altına alacağı yasaları sunmaya hazırlanıyor. Yasanın firmaları…

AB'den teknoloji devlerine yeni kurallar
Avrupa Birliği, teknoloji devlerini mercek altına alacağı yasaları sunmaya hazırlanıyor. Yasanın firmaları...
AB'den teknoloji devlerine yeni kurallar Avrupa Birliği, teknoloji devlerini mercek altına alacağı yasaları sunmaya hazırlanıyor. Yasanın firmaları...

AB Komisyonu, teknoloji devlerinin birliğe dahil 27 ülkede iş yapmaları için katı koşullar belirlemek üzere uzun süredir izlediği Dijital Hizmetler Yasası ve beraberindeki Dijital Piyasalar Yasası üzerinde çalışıyordu. BBC’nin haberine göre, rekabete odaklı ve paylaşılan içeriklerden platformları sorumlu hale getiren yasaların, son 20 yıldaki en büyük revizyon olması bekleniyor.

Açıklanacak olan taslak kurallar, teknoloji devlerinin büyük para cezalarına çarptırılabileceğini veya ihlal nedeniyle yasaklanabileceği anlamına geliyor. Bu da özellikle Google ve Facebook gibi firmalar için büyük bir zorluk teşkil ediyor. geçtiğimiz gün AFP’ye verdiği demeç veren AB kaynakları, dönüm noktası niteliğindeki yasanın teknoloji devlerinin en ciddi rekabet kurallarından bazılarını ihlal etmeleri halinde, gelirlerinin yüzde 10’una kadar cezaya maruz kalacaklarını ifade etti. Zira yasanın gerekçeleri arasında bazı firmaların Avrupa vatandaşlarının güvenliğini tehlikeye atan ciddi ve tekrarlanan hukuk ihlalleri gerçekleştirdiği belirtiliyor.

Temel olarak yasa, çevrimiçi ortamda nefret söylemi ve dezenformasyonla mücadeleyi ve lider firmaların pazarlara hakim olma gücünü azaltmayı amaçlıyor. İlerleyen zamanlarda ise söz konusu yasanın nasıl bir sonuç doğuracağı merakla bekleniyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*