Apple, iPhone 13 için 5 nm üretim bandına el koydu! TSMC, Apple ile olan ilişkilerini riske atmak istemiyor. Bu doğrultuda Apple, 5 nm üretim bandının yüzde…

Apple, iPhone 13 için 5 nm üretim bandına el koydu!
TSMC, Apple ile olan ilişkilerini riske atmak istemiyor. Bu doğrultuda Apple, 5 nm üretim bandının yüzde...
Apple, iPhone 13 için 5 nm üretim bandına el koydu! TSMC, Apple ile olan ilişkilerini riske atmak istemiyor. Bu doğrultuda Apple, 5 nm üretim bandının yüzde...

Apple ile olan ilişkilerini ilerleten ve Amerikalı teknoloji devi tarafından değerli bir iş ortağı olarak kabul edilen TSMC, 5 nm çip üretimi için çalışmalarını hızlandırmış durumda. 2021 yılının ilk çeyreğinde yeni bir tesis açacak olan TSMC, bu tesisin faaliyete girmesi ile her ay yaklaşık 9.000 adet silikon devre levhası üretmeyi planlıyor.

Apple ise 2021 yılında tanıtacağı yeni işlemciler için 5 nm üretim bandının yüzde 80’ini kendisine ayırmış durumda. Bu yıl içerisinde gelmesi beklenen yeni işlemciler arasında 2021 model iPad Pro‘da kullanılması beklenen A14Z Bionic olacak. A14Z’ye ek olarak, geçtiğimiz ay tanıtılan Arm tabanlı M1 çipinin yeni versiyonu da 5 nm üretimden geçecek. Yıl sonuna doğru ise iPhone 13 ailesine güç verecek olan A15 Bionic’in tanıtılması bekleniyor. Tüm bu işlemcilere sağlanacak tedarik ise TSMC tarafından karşılanacak.

TSMC, Apple haricinde Qualcomm, Mediatek ve Broadcom gibi şirketlere de 5 nm için güvence vermiş durumda. TSMC, farklı şirketler ve ürünler için 5 nm üretimin ardından 5 nm+ ve gelişmiş 5 nm düğümlerine geçecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*