Apple yağmalanan iPhone fabrikası için ceza kesti! iPhone yağmalaması ve protestosu için sonuçlar gelmeye başladı. Milyonlarca dolarlık hasar alan fabrika…

Protestolar şiddetleniyor: Binlerce iPhone yağmalandı!
Wistron fabrikasında başlayan protestolar binlerce iPhone'un yağmalanmasıyla devam ediyor. Apple protestosu...
Protestolar şiddetleniyor: Binlerce iPhone yağmalandı! Wistron fabrikasında başlayan protestolar binlerce iPhone'un yağmalanmasıyla devam ediyor. Apple protestosu...

Hem Hindistan kaynaklı haber siteleri hem de Reuters konu hakkında bazı haberler yayımladı. Reuters tarafında yer alan habere göre fabrikanın cezası, işçilere nasıl davranıldığı araştırılana kadar ‘bir süre çalışmayacak’ olması. Apple’ın ilk yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre, tedarikçi firmada davranış kuralları ihlal edildi ve bunun yaptırımı ilk etapta iş durdurma oluyor. Bunun yanı sıra Wistron fabrikasının Hindistan operasyonlarını yöneten başkan yardımcısını görevden alındı. İlerleyen süreçte Apple tarafından nasıl yaptırımlar gelir bilinmiyor.

Görünüşe göre çalışma saatlerini düzgün yönetememiş olan fabrika yöneticisinin savunmasına göre bu da ödeme ücretlerinde gecikmeye neden olmuş. Kesin olarak, Wistron’un da itiraf ettiği gibi Ekim ve Kasım aylarında bazı işçilere zamanında ödeme yapmadı. Ayrıca araştırmalara göre, Wistron’un izin verilen sayıdan 5 bin 500 daha fazla kişi çalıştığı ortaya çıktı.

Neler olmuştu? Sözleşmeli işçiler ödenmemiş ücretler yüzünden ayaklanmıştı ve 12 Aralık’ta fabrikayı, makineleri ve iPhone’ları yağmalamıştı. Bu kapsamda protestolar Wistron’a milyonlarca dolar zarar vererek fabrikanın kapanmasına neden olmuştu.

Sorunların araştırılmaya devam ettiğini duyuran Apple, “Ana hedefimiz, tüm işçilere onurlu ve saygılı bir şekilde davranılmasını ve ücretlerin derhal tam olarak tazmin edilmesini sağlamaktır” diyor.

Wistron ise konu hakkında yaptığı bir açıklamada, “Bu yeni bir tesis ve genişledikçe hatalar yaptığımızı anlıyoruz. İş ajanslarını ve ödemeleri yönetmek için uygulamaya koyduğumuz bazı süreçlerin güçlendirilmesi ve iyileştirilmesi gerekiyor.” vurgusunu yaptı. Wistron, ekiplerini yeniden yapılandırdığını ve çalışanların isimsiz şikayette bulunmaları için 24 saat yardım hatları kurduğunu duyurdu.

Bilmeyenler için Wistron, Apple’ın en büyük küresel tedarikçilerinden biridir. Hindistan’da iPhone 7 parçaları ve ikinci nesil iPhone SE cihazları üretiliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*