Arçelik, Hitachi ile 300 milyon dolara el sıkıştı Arçelik Hitachi’yi satın aldı. Japonya dışındaki küçük ev aletleri pazarı noktasında dikkat çeken bir…

Arçelik, Hitachi ile 300 milyon dolara el sıkıştı
Arçelik Hitachi'yi satın aldı. Japonya dışındaki küçük ev aletleri pazarı noktasında dikkat çeken bir...
Arçelik, Hitachi ile 300 milyon dolara el sıkıştı Arçelik Hitachi'yi satın aldı. Japonya dışındaki küçük ev aletleri pazarı noktasında dikkat çeken bir...

Arçelik söz konusu ortaklık için resmi bir açıklama yaptı. Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada Hitachi ile Japonya pazarı dışındaki küresel ev aletleri pazarında çoğunluk hissesi ile kontrol edeceği bir ortaklık oluşturulması için hisse satın alma sözleşmesi imzalandığı söylendi. Bu anlaşma kapsamında gerçekleşecek şeyler de sıralandı.

Anlaşma kapsamında yeni bir şirket kurulacak. Hitachi GLS, Hollanda’da kuracağı bu şirketi, 12 şirketi ve bu şirketlerin altında konumlandırılan küçük ev aletleri alanındaki tüm varlıkları yeni kurulacak şirkete devredecek. Arçelik de bu şirketin yüzde 60’ını satın alacak. Hitachi’nin bu şirketleri ise Tayland, Çin, Hong Kong, Tayvan, Singapur, Malezya, Endonezya, Orta Doğu, Vietnam ve Myanmar gibi farklı ülkelerde bulunuyor.

Bahsi geçen şirketlerin üretimlerinde ise Arçelik gibi ev aletlerinin satıldığı biliniyor. Bahsi geçen şirketlerin ağırlıklı olarak buzdolabı, çamaşır makinesi, elektrikli süpürge, pirinç pişirici, su pompası ve klima sattığı belirtiliyor. Tayland ve Çin’deki üretim tesislerinin buzdolabı ve çamaşır makinesi üretim kapasitesinin ise yıllık toplam 3 milyon adet olduğu aktarılıyor.

Söz konusu ortaklıkla birlikte ürün gamını genişletmesi beklenen şirketin, satın alma işleminin düzenleyici otoritelerinin onaylarının alınmasının ardından 1 Nisan 2021’e kadar tamamlanması planlanıyor. Arçelik Hitachi’yi satın aldı, sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*