Aşı Ne Zaman Korumaya Başlar?

Aşı Ne Zaman Korumaya Başlar?
Aşı Ne Zaman Korumaya Başlar?

Uzun süredir gündemde olan koronavirüs aşısı, etkinliği konusunda araştırma konusu oluyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, aşı olan insanlara uyarıda bulundu. Peki aşı ne zaman korumaya başlar? Koronavirüs aşısı ne zaman korur?

KORONAVİRÜS AŞISI NE ZAMAN KORUR?

Prof. Dr. Tevfik Özlü, aşının koruma derecesi hakkında açıklamada bulundu. Buna göre, aşı olan insanların sanki hiç aşı olmamış gibi tedbirlere uyması gerektiğine dikkat çekti. Aşı olan vatandaşların, kısıtlamalardan muaf olacağı şeklinde bir durumun olmadığını ifade etti.

Prof. Dr. Özlü, ‘Aşı vurulur vurulmaz insanlar, güvende olamazlar. Aşı vurulduktan sonra 4 hafta bekleyip ikinci dozu yaptıracağız. İkinci dozdan sonra ancak 15 gün geçince antikor seviyesi belirli düzeye ulaşabiliyor. Dolayısı ile aşı olduktan ancak 1 buçuk ay sonra koruyucu özelliği kazanıyor. Kaldı ki bu koruyuculuğu da hasta olmaktan korumak şeklinde anlamak lazım, yoksa mikrobu alma ve bulaştırma açısından koruyucu bir özellik sağlayıp sağlamadığı belli değil. Aşı olan insanlarında hiç aşı olmayan insanlar gibi tedbirlere uyması gerekiyor’ dedi.

KORONAVİRÜS AŞISININ YAN ETKİLERİ VAR MI?

Salgının sürdüğüne dikkat çeken ve toplumun yüzde 80’inin aşılanması durumunda salgını durdurulabileceğini kaydeden Özlü, ‘Şu anda salgın devam ediyor. Her gün 5 binin üzerinde yakın yurttaşımız hastalığa yakalanıyor. Her gün 100’ün üzerinde vatandaşımızı da kaybediyoruz bu hastalıktan dolayı. 

Dünyada da salgın yükselişte pek çok ülkede kontrol sağlanamadı tedbirlere rağmen. Yani gevşememek lazım. Aşının olması ve uygulanması salgının kontrolü açısından iyi bir adım ama henüz aşının etkilerini görmek için çok erken. Bir de toplumun yüzde 80inin aşılanması lazım ki biz salgını durdurabilelim’ açıklamalarında bulundu.

İLİşKİLİ HABERLER Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Aşı Açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan Aşı Açıklaması

Joe Biden'dan Koronavirüs Açıklaması

Joe Biden’dan Koronavirüs Açıklaması

Koronavirüs Aşısı Mısır’da da Uygulanmaya Başlandı

Koronavirüs Aşısı Mısır’da da Uygulanmaya Başlandı

Almanya Antikor İlacı Satın Aldı

Almanya Antikor İlacı Satın Aldı

İLİşKİLİ GALERİLER Koronavirüs Hastası Olan Anne, Karnındaki Bebeğiyle Hayatını Kaybetti!

Koronavirüs Hastası Olan Anne, Karnındaki Bebeğiyle Hayatını Kaybetti!

Neslihan Atagül Sağlık Durumuyla İlgili Konuştu

Neslihan Atagül Sağlık Durumuyla İlgili Konuştu

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*