Aşı Olanlar Alkol ve Sigaradan Uzak Durmalı

Aşı Olanlar Alkol ve Sigaradan Uzak Durmalı
Aşı Olanlar Alkol ve Sigaradan Uzak Durmalı

Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, koronavirüs hastalığı ve onun komplikasyonları bakımından alkol ve sigaranın ciddi bir risk oluşturduğunu söyledi.

ALKOL AŞI ETKİSİNİ AZALTIYOR

 

Oğuztürk, ‘Aşı yapılması tabii ki bağışıklık sisteminde virüse karşı güçlü bağışıklık mekanizmasının oluşmasına sebebiyet verecektir. Ama maalesef alkol, negatif etki yaparak aşının etkisinin azalmasına sebebiyet veriyor. Bunu bu şekilde net olarak ifade etmek gerekiyor. Alkolün kötü etkisi sadece Covid-19 aşısı için geçerli değil, bütün aşıların etkinliği anlamında alkolün negatif bir tesiri olduğunu söyleyebiliriz. Sputnik 5 aşısının yapılması öncesinde ve sonrasında da alkol alınmaması anlamında Rus yetkililerin net bir açıklaması var. Pnömokok aşıları için de öyle.’ dedi.

BİLİMSEL VERİLERE SAHİBİZ

‘Özellikle yaşlılar için fayda sağlayan bu aşıların, alkol kullanılmasıyla aşının cevabının bir miktar baskılandığına dair bilimsel verilere sahibiz. Bu anlamda, aşılanacakların aşıyı yaptırmadan önce ve aşıyı yaptırdıktan belli süre sonra kesinlikle alkolden uzak durması gerekiyor. En doğrusu nedir? Azı veya çoğu zararlı olan alkolün yaşamımızın hiçbir döneminde kullanılmaması.’ şeklinde konuştu.

AŞIDAN 10 GÜN ÖNCE VE 1 AY SONRA ALKOL OLMAMALI

Oğuztürk, aşılama programına dahil kişilerin aşı öncesi ve sonrasında alkol kullanmamasının aşının etkinliği konusunda katkı sağladığını belirterek, şunları kaydetti: ‘Aşı öncesi ve sonrasında alkol kullanılmaması; antikor düzeyi oluşturarak savaşçı elemanların daha sonra bizim virüsle karşı karşıya kaldığımız zaman savaşmasına katkı sağlayacak bir düzeyde artmasını sağlıyor.’

Oğuztürk sözlerine ‘Bu anlamda aşı yaptıracak olan kişilerin, aşıdan azami derecede faydalanmaları için yeterli antikor seviyesinin oluşması için aşı yaptırmadan önce ve sonrasında belirli bir dönemde kesinlikle alkolden uzak durmaları gerekiyor. Bu anlamda alkolün tamamen bırakılması en doğru yol olmakla birlikte aşıdan 10 gün öncesi ve 1 ay sonrası kesinlikle alkole yaklaşılmaması gerekiyor. Kesinlikle alkolden uzak durulması gerekiyor, alınmaması gerekiyor. Yoksa aşının bize vereceği faydalı etkinlik anlamında ciddi anlamda düşüş söz konusu olabilir.’ diyerek devam etti.

SİGARA OLUŞMUŞ BAĞIŞIKLIĞI BASKILAR

Oğuztürk, sigara kullanan kişilerde de koronavirüs aşısının etkisinin azalacağını söyleyerek, ‘Sigaranın zararları ile ilgili bilim dünyasının insanlarımıza bildirdiği birçok sıkıntı var. Sigaranın birçok problemleri bize yaşattığını biliyoruz. Bu anlamda antikorların oluşması aşamasında aşı döneminde negatif bir etkisi olmakta, oluşmuş olan bağışıklığın baskılanmasına sebebiyet verebiliyor.’

KÖTÜ ALIŞKANLIKLARDAN UZAK DURMALIYIZ

Bu da aşının hem fayda verme konusunda sıkıntı oluşturabilmekte hem de hastalıklara tekrar yakalanma anlamında bir davetiye çıkarmakta. Hem sigara hem alkol, bağımlılık oluşturucu kötü alışkanlıklar. Bu aşamada koronavirüsün sıkıntılı etkilerinden, hasarlarından uzaklaşmak için pandemiden kendimizi kurtarmak için aşı yaptığımız dönemde bu iki zararlı etkenden uzak durmamız, yaşamımız boyunca belki de bu alışkanlıklardan uzak durmamız anlamında katkı sağlayabilir.’ diyerek sözlerini noktaladı.

İLİşKİLİ HABERLER Gökçe: Koronavirüs Nedeniyle Ailemden İki Kişiyi Kaybettim

Gökçe: Koronavirüs Nedeniyle Ailemden İki Kişiyi Kaybettim

28 Ocak Koronavirüs Tablosu Açıklandı

28 Ocak Koronavirüs Tablosu Açıklandı

Danimarka, Nüfusunun 4 Katı Koronavirüs Aşısı Sipariş Verdi

Danimarka, Nüfusunun 4 Katı Koronavirüs Aşısı Sipariş Verdi

K Vitamini Eksikliği Koronavirüste Ani Ölüme Sebep Olabilir

K Vitamini Eksikliği Koronavirüste Ani Ölüme Sebep Olabilir

İLİşKİLİ GALERİLER Hadise: Koronavirüsten Sonra Anksiyete Oldum

Hadise: Koronavirüsten Sonra Anksiyete Oldum

Koronavirüs Aşısı Olan Siyasiler Kimler? Aşı Olan Siyasetçiler Hangileri?

Koronavirüs Aşısı Olan Siyasiler Kimler? Aşı Olan Siyasetçiler Hangileri?

Koronavirüsün Korkunç Etkisi Ortaya Çıktı

Koronavirüsün Korkunç Etkisi Ortaya Çıktı

Bakımevleri ve Huzurevlerinde Koronavirüs Aşı Uygulaması Başlıyor

Bakımevleri ve Huzurevlerinde Koronavirüs Aşı Uygulaması Başlıyor

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*