Bakan Koca: BioNTech aşısı için imzalar atıldı Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci’nin kurduğu BioNTech ile ABD ilaç devi Pfizer’ın birlikte geliştirdiği…

Bakan Koca: BioNTech aşısı için imzalar atıldı
Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci’nin kurduğu BioNTech ile ABD ilaç devi Pfizer'ın birlikte geliştirdiği...
Bakan Koca: BioNTech aşısı için imzalar atıldı Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci’nin kurduğu BioNTech ile ABD ilaç devi Pfizer'ın birlikte geliştirdiği...

Sağlık Bakanı Koca, kısa süre önce yaptığı paylaşımda, dün yaptığı BioNTech aşısı açıklamasına paralel bir tarih açıkladı. Buna göre 2020 yılı için Türkiye’ye ayrılan 550 bin doz Ocak ayı başında ülkemize gelecek.

Daha sonrasında ise Mart ayı sonuna kadar 4.5 milyon doz aşı ülkemize teslim edilecek. BioNTech ile yapılan anlaşmaya göre 30 milyon doza kadar, aynı şartlarda aşı temin edilebilecek.

Bakan Koca, dün de basın toplantısında BioNTech ile şimdiye kadar neden anlaşma yapılmadığının da altını yeniden çizdi. Buna göre firmanın aşının üretiminden kaynaklanan sorunlarla ilgili sorumluluk kabul etmemesi, aşı temininde gecikmeye neden oldu.

Yapılan anlaşmayla birlikte Türkiye 30 milyon doza kadar firmanın aşı sorumluluğunu almasını sağlamayı başardı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca‘nın açıklamasına göre bu anlaşmanın yapılması ve firmanın sorumluluk alma kuralının esnetilmesinde Prof. Dr. Uğur Şahin‘in büyük bir emeği var.

Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin

İngiltere ve ABD sonrası AB’den de onay alan BioNTech aşısı, daha önce Türkiye için stok ayırdıklarını ve hükümetle anlaşıldığı takdirde, bu miktarın Türkiye’ye sevk edileceğini açıklamıştı.

Bakan Koca Çin aşısının başarı oranını açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin aşısının başarı oranı ve İngiltere’nin mutasyon hakkındaki açıklamalarını değerlendirdi.

Koronavirüs ile birlikte 2020 yılının Mart ayından beri süre gelen belirsizlik durumunun aşılanmayla birlikte atlatılması bekleniyor. Türk bilim insanları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci tarafından geliştirilen BioNTech aşısı ise koronavirüs için geliştirilen en etkili aşılardan biri.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*