Belçika’da Sanatçılardan Aşı İçin Özel İstek!

Belçika'da Sanatçılardan Aşı İçin Özel İstek!
Belçika'da Sanatçılardan Aşı İçin Özel İstek!

Belçika’da tanınmış bir grup sanatçı ve aydın, koronavirüse karşı aşılama çalışmalarında 18-24 yaş arasındaki gençlerin öncelikli gruba eklenmesi çağrısında bulundu. Belçikalı bazı aydınlar, aşı sırasındaki yerlerini gençlere bırakmak istediklerini belirttiler.

Koronavirüs salgının ilk dalgasında Avrupa’da nüfusa oranla en fazla can kaybının yaşandığı ülkelerin başında gelen Belçika’da, 27 Aralık’tan beri aşılama çalışmaları yapılıyor. 

Hükümet, aşılamada yaşlılar, konik hastalığa sahip risk grupları ile sağlık çalışanlarına öncelik veriyor. Ancak bazı aydınlar ve sanatçılar, 18-24 yaş arasındaki gençlerin de, öncelikli gruplara dahil edilmesini istiyor. 

Aralarında sinema oyuncuları, yönetmenler, televizyon yapımcıları, gazeteci ve yazarlar, hekimler, iş insanları ile müzisyenlerin yer aldığı 40 tanınmış Belçikalı, bu amaçla bir bildiri yayımladı. 

Çocuk hakları örgütü Child Focus yöneticisi Heidi de Pauw ve gazeteci Sara Vercauteren öncülüğünde hazırlanan ‘Aşı sıramızı gençlere verin’ başlıklı bildiride, salgın döneminde en fazla olumsuzluk yaşayan kesimlerin başında gençlerin geldiği vurgulandı. 

Yapılan araştırmalara göre, salgın önlemleri nedeniyle, Belçika’daki 18-24 yaş aralığındaki gençlerin yarısının hayatından memnun olmadığı belirtilen bildiride, bu kuşağın sosyal medya paylaşımlarından da ‘alarm zillerinin’ duyulduğu kaydedildi. 

Artık gençlerin ruh sağlığının görmezden gelinemeyeceği vurgulanan bildiride, ‘Zihinsel sorunlar dışında, kapalı olan kafelerde öğrenci işleri artık mümkün olmadığı için, masraflarını karşılayamayan gençler, öğrenimini bırakıyor ya da, işgücü piyasasına ilk adımını atan ve henüz kalıcı sözleşmeye yapmamış çok sayıda genç aylardır evde oturuyor’ dendi. 

’Gençlerin yardım çığlığını duyuyoruz’ diyen Belçikalı aydınlar, bu konuda eyleme geçme zamanı geldiğini belirterek, şunları kaydetti: 

‘Biz yetişkinler ve ebeveynler artık kenara çekilmek istiyoruz. Çünkü hayattan yeterince zevk aldık. Seyahetler, restoranlar, kafeler ve konserlerde yedik, içtik, eğlendik. Ama gençler için durum farklı. Bu kayıp zamanın asla telafisi yok. O nedenle neden gençlerin biraz daha fazla özgürlüğe nasıl kavuşabileceğini düşünmüyoruz?’ diyerek taleplerini belirttiler. 

İLİşKİLİ HABERLER Koronavirüs Sonrası Alzheimer Hasta Sayısı Artacak!

Koronavirüs Sonrası Alzheimer Hasta Sayısı Artacak!

Koronavirüste Miyop Vakaları Arttı

Koronavirüste Miyop Vakaları Arttı

Koronavirüse Karşı Yüzde 100 Etkili İlaç Geliştirildi

Koronavirüse Karşı Yüzde 100 Etkili İlaç Geliştirildi

Solunum Egzersizleri Koronavirüsü Engelliyor

Solunum Egzersizleri Koronavirüsü Engelliyor

İLİşKİLİ GALERİLER Koronavirüs Hastası Olan Anne, Karnındaki Bebeğiyle Hayatını Kaybetti!

Koronavirüs Hastası Olan Anne, Karnındaki Bebeğiyle Hayatını Kaybetti!

Kuzey Kore Kendi Koronavirüs Aşısını Üretti

Kuzey Kore Kendi Koronavirüs Aşısını Üretti

Koronavirüs Miyop Sayısını Arttırdı!

Koronavirüs Miyop Sayısını Arttırdı!

Koronavirüs Geçirenlere Büyük Tehlike!

Koronavirüs Geçirenlere Büyük Tehlike!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*