Google Play Protect antivirüs test sonucu şaşırttı Google’ın sahibi olduğu Android ilk günden beri güvenlik açıkları ile gündemde. Bu sorunu giderdiği …

Google Play Protect antivirüs test sonucu şaşırttı
Google'ın sahibi olduğu Android ilk günden beri güvenlik açıkları ile gündemde. Bu sorunu giderdiği ...
Google Play Protect antivirüs test sonucu şaşırttı Google'ın sahibi olduğu Android ilk günden beri güvenlik açıkları ile gündemde. Bu sorunu giderdiği ...

Android telefonunuza bir uygulama yüklediğiniz zaman, Google Play Protect otomatik olarak bu uygulamayı tarıyor ve size güvenli olup olmadığı konusunda bilgi veriyor. AV-TEST tarafından yayınlanan virüs programlarının etkinliği listesine göre, Google Play koruması sadece göstermelik.

AV-TEST, Almanya merkezli ve antivirüs programlarını koruma, performans ve kullanılabilirlik açısından değerlendiren ve bu programlara sertifika veren bir kuruluş. Kuruluş tarafından Kasım ayında yapılan bu testte, uygulamalara 6 üzerinden not verildi.

 

Android işletim sistemi üzerinde kullanılan antivirüs uygulamaları arasında, Play Protect performans tarafında 6 tam puan aldı. Bu yüksek puana karşılık Google Play koruması hem kullanılabilirlik hem de koruma kriteri üzerinden ise “sıfır” puan alabildi.

Bu yapılan teste göre, Avast, McAfee, AVG, Avira, Trend Micro gibi birçok bilinir antivirüs uygulaması tam puan aldı. Hatta daha az bilinen  Android antivirüs uygulamaları da bu testten geçer not almış görünüyor.

Android güvenlik açıkları arasında en temel sorunlardan olan uygulama marketi güvenliği için hangi uygulamayı kullanıyorsunuz? Sizce Play Protect uygulaması güvenilir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*