Hamilelik Döneminde Cinsel İlişkiye Girilebilir mi?

Hamilelik Döneminde Cinsel İlişkiye Girilebilir mi?
Hamilelik Döneminde Cinsel İlişkiye Girilebilir mi?

Hamilelik döneminde cinsel ilişkiye girilebilir. Çoğu durumda sakınca yoktur. Anne adayları ve baba adayları bunu farklı bilseler dahi, çoğu durumda sakınca yoktur. 

Cinsel ilişkinin kendisi düşüğü ve erken doğuma sebep olmaz. Ancak erken doğum ve düşük riski varsa, o zaman bu durumların daha kolay oluşmasına neden olabilir. O yüzden de hamilelikte cinsel ilişki konusunda mutlaka doktora danışılmalıdır. Klasik bilgi şudur; ilk iki ve son iki ay ilişki yaşanmamalıdır. Sular geliyorsa veya ciddi anlamda bir enfeksiyon söz konusuysa, hamilelikte cinsel ilişki kısıtlanmaktadır. Bu tip durumların kişinin doktoru tarafından önceden belirlenmesi veya belirlendiyse tekrar ele alınması gerekmektedir. 

HAMİLELİKTE CİNSEL İLİŞKİ BEBEĞE ZARAR VERİR Mİ? 

Hamilelikte cinsel ilişki bebeğe zarar vermez. Çünkü bebek içeride koruma altındadır. Karında ve rahimin içerisinde, oldukça kalın bir duvar tarafından çevrelenmiş oda içerisinde yaşamaktadır. Ayrıca amniyo sıvısı içerisinde serbest bir şekilde hareket etmektedir ve vajina sonunda yer alan rahim ağzı da sıkıca kapalıdır. O yüzden ilişkinin bebeğe zarar verme ihtimali yoktur. 

Ancak pozisyon iyi ayarlanmazsa, rahim içerisine basınç olacak bir pozisyon seçilirse veya sular geliyorsa, baba adayında bir enfeksiyon söz konusuysa bu tür durumlarda cinsel ilişki bebeğe zarar verebilir. Bu durumlar söz konusu olmadığı sürece ve ilişkinin hafta içerisindeki sıklığı çok yüksek olmadığı müddetçe gebelikte cinsel yaşamın bebeğe zarar verme ihtimali son derece azdır. 

HAMİLELİKTE CİNSEL İLİŞKİ DÜŞÜĞE SEBEP OLUR MU? 

Daha önce düşük yaşamış anne adayları, hamilelik döneminde cinsel ilişkiye girme konusunda çok isteksizdir, doktorlar da girilmemesini önerir. Ama bu cinsel ilişkinin düşüğe sebep olmasından değil, cinsel ilişkinin yeni bir düşüğü tetikleme ihtimalinden dolayıdır. 

Bebek iyi bir şekilde yerleşmişse ve düşmeye niyeti yoksa, bir cinsel ilişki de bunu o kadar kolay başaramaz. Ancak doktor belirli bir nedenden dolayı yasakladıysa veya anne adayı kendini rahat hissetmiyorsa, o zaman cinsel ilişkiden kaçınmak en mantıklı yoldur. 

HAMİLELİKTE CİNSEL İLİŞKİ ERKEN DOĞUMA NEDEN OLUR MU? 

Daha önce erken doğum yapmış bir anne adayı, bütün hamilelik boyunca cinsel ilişkiden kaçmayı seçebilir. Çünkü özellikle de bebek açısından ciddi sorun oluşturmuş erken doğumda, anne adayı zaten daha sonraki hamilelikte mutlaka tetiktedir. Bunu tetikleyebilecek her şeyden kaçınmaya çalışır. Bunu doğal kabul etmek gerekir. Çünkü anne adayı ilkinde psikolojik olarak sarsılmışsa ikincisinde bir dizi önlemler alacaktır. 

İşin tıbbi yönüne bakacak olursak, literatürde; spermin içinde erken doğumu tetikleyecek maddeler vardır, o yüzden gebelikte ilişkide bulunulacaksa prezervatif kullanılmalıdır. Bunun tam olarak doğru veya yanlış olduğunu ispat etmek olanaksız olmakla birlikte, benim genel kanım prezervatif kullanımına gerek olmadığı yönündedir. Çünkü o kadar az sayıda maddenin erken doğumu tetikleyeceğini düşünmüyorum. 

Doktor eğer herhangi bir nedenle cinsel ilişkiyi yasaklamışsa, genelde ilişkiden kaçınılması önerilir. Daha önce yaşanmış bir erken doğum söz konusu veya erken doğum riskini arttıran başka bir neden söz konusuysa, doktor ilişkiyi yasaklayabilir, bu tür durumlarda zaten anne adayı yasağı kabul eder. Baba adayı da bunu kendi içerisinde mutlaka onaylamalıdır. 

HAMİLELİKTE HANGİ SIKLIKLA CİNSEL İLİŞKİYE GİRİLEBİLİR? 

Hamilelikte cinsel ilişki sıklığı çiftten çifte ve çiftin ruhsal durumundan diğer bir duruma göre değişir. Her çiftin bir cinsel ilişki sıklığı vardır, yaşla birlikte azalabilir veya artabilir. Ancak genel eğilim hamilelik döneminde cinsel ilişki sıklığının azalması yönündedir. 

Çünkü ilk 3 ayda anne adayı vücudundaki değişiklikler ve belirtiler nedeniyle ilişkiye çok istekli değildir. Son dönemde de rahimin yaptığı baskı nedeniyle çok çeşitli rahatsızlıklar duyabileceği için, bu dönemde de ilişkiye çok istekli değildir. Orta trimester denilen dönemde, ilişki genelde hamilelik öncesi dönemdeki gibi sürebilir. Ancak burada belirleyici temel faktör, anne adayının isteği ve doktorun onayıdır. Şunu unutmamak gerekir ki, mekanik olarak da vajinada bir takım değişiklikler meydana geleceği için, sık cinsel ilişkide bulunmak kadının ağrı duymasına sebep olabilir. 

Cinsel ilişki sıklığını belirleyecek olan kişi anne adayının kendisidir. Doktorun önerisi ve baba adayının da bunu kabul etmesiyle, her çiftin kendine özgü bir cinsel ilişki sıklığı olacaktır. Bunu sayı olarak belirtmek mümkün değildir. 

 

İLİşKİLİ HABERLER Hamilelikte Kafein Tüketimi Obeziteye Neden Olabilir

Hamilelikte Kafein Tüketimi Obeziteye Neden Olabilir

Hamilelikte Kalsiyum Takviyesi

Hamilelikte Kalsiyum Takviyesi

Hamilelik Döneminde Bol Bol Ayva Tüketin

Hamilelik Döneminde Bol Bol Ayva Tüketin

Hamilelik Dönemindeki Kabızlığın Nedenleri Nelerdir?

Hamilelik Dönemindeki Kabızlığın Nedenleri Nelerdir?

İLİşKİLİ GALERİLER Birbirinden Güzel ve Yaratıcı 15 Hamilelik Fotoğrafı

Birbirinden Güzel ve Yaratıcı 15 Hamilelik Fotoğrafı

Sperm Sayısını Arttırarak Hamilelik Şansını Arttıran Yiyecekler

Sperm Sayısını Arttırarak Hamilelik Şansını Arttıran Yiyecekler

Hamilelikte Tüketilmesi Gereken 5 Besin

Hamilelikte Tüketilmesi Gereken 5 Besin

Limon Hamilelik Lekelerini Geçiriyor!

Limon Hamilelik Lekelerini Geçiriyor!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*