Koronavirüs mutasyona uğradı! Türkiye’den ilk tedbir Koronavirüs mutasyona uğradı. Peki neler oluyor? Dünya mutasyon krizini çözmek için yeni kararlar alıyor…

Koronavirüs mutasyona uğradı! Türkiye’den ilk tedbir
Koronavirüs mutasyona uğradı. Peki neler oluyor? Dünya mutasyon krizini çözmek için yeni kararlar alıyor...
Koronavirüs mutasyona uğradı! Türkiye’den ilk tedbir Koronavirüs mutasyona uğradı. Peki neler oluyor? Dünya mutasyon krizini çözmek için yeni kararlar alıyor...

Koronavirüs salgınından 2021 yılında acaba aşılar sayesinde kurtulacak mıyız derken, bambaşka bir haber ile yıkıldık. Koronavirüsün İngiltere’de mutasyona uğramasının ardından dünya yine alarm haline geçti. THY, tedbir amaçlı İngiltere ve Hollanda uçuşlarını 48 saatliğine durdurma kararı aldı.

Bunun yanı sıra sadece bu ülkelere değil aynı zamanda, Fransa, İtalya ve Belçika üzerinden yapılacak tüm uçuşların da askıya alındığı duyuruldu. Bunun akabinde İspanya’dan da benzer bir kararın çıkması da bekleniyor. Almanya’da ise henüz mutasyona uğramış virüs görülmemesine rağmen, İngiltere ve Güney Afrika ile seferlerin durdurulduğu açıklandı.

Daha COVID-19 için aşı çalışmalarının sürdüğü bir süreç içindeyken, yeni mutasyona uğramış koronavirüs salgını için önlemler hemen alındı. Türkiye Avrupa’dan pek çok ziyaretçiyi ağırlıyor.  Söz konusu mutasyon krizinin ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İngiltere’den Danimarka’dan Hollanda’dan ve Güney Afrika’dan Türkiye’ye gerçekleştirilecek uçuşların geçici olarak durdurulduğunu açıkladı.

Mutasyona uğrayan yeni koronavirüs hakkında neler biliyoruz?

Mutasyona uğrayan bu yeni koronavirüsün ilk kez İngiltere’de görüldüğü aktarılıyor. Bilim insanlarının üzerinde çalışmalar yapmaya başladığı bu virüs söylenene göre eskisine kıyasla yüzde 70 daha bulaşıcı ancak daha ölümcül olduğuna dair bir bulgu henüz yok.

Mutasyona uğraşmış yeni virüs İngiltere’nin ardından Hollanda, Danimarka Avustralya, Belçika, Güney Afrika ve İtalya‘da görüldü. Yüzde 70 daha hızlı yayılan virüs için uçuş seferleri durduruldu. İlerleyen günlerde mutasyona uğramış bu virüs hakkında daha detaylı bilgiler elde etmeyi umuyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*