Kovid-19 Kaygısı Hastalık Hastası Olmanıza Neden Olmasın

Kovid-19 Kaygısı Hastalık Hastası Olmanıza Neden Olmasın
Kovid-19 Kaygısı Hastalık Hastası Olmanıza Neden Olmasın

Kovid-19’u zorlu bir şekilde atlatan hastalarda bazı fiziksel şikayetlerin bir süre daha devam etmesi nedeniyle düzenli doktor kontrolünde kalınması, hastaların fiziksel belirtileri takip etmesi gerekliliğinin insan psikolojisini de olumsuz etkileyebileceğini belirten

Uzman Klinik Psikolog Kübra Bozkurt, koronavirüs hastalığını zorlu atlatan kişilerin fiziksel şikayetlerinin bir süre daha devam ettiğini belirtti. Bu nedenle, hastaların düzenli olarak doktora gittikleri, fiziksel belirtileri takip etmesi gerekliliği nedeniyle psikolojik anlamda olumsuz etkilendiklerini belirten, Uzman Klinik Psikolog Bozkurt, önemli uyarılarda bulundu.

Hastaların şikayeti olmasa da çok sık doktora başvurduklarını söyleyen Uzman Klinik Psikolog Kübra Bozkurt, ‘Bu hastaların düzenli bir şekilde doktor takibinde kalması, şikayetlerinin kontrol altında tutulması gerekiyor, kendi bedenlerini dinleyip fiziksel belirtilerini takip etmeleri gerekiyor. Bununla beraber, belli bir kesimin de hastalık kaygısıyla daha sık doktor ziyareti yaptığı fark ediliyor. Fiziksel şikayetleri olmasa bile, hastalığa yakalanmaktan korktukları için sık sık, farklı branşlarda doktorlara muayene oluyorlar. Genelde şikayetleri Covid-19’a bağlı olmaz, doktorlar da bunu her defasında teyit eder ama bu hastaları ikna etmez, başka bir doktora daha muayene olarak kuşkularını dindirmek isterler’ dedi.

‘HASTA BASİT ŞİKAYETLERLE DOKTOR DOKTOR GEZİYOR’

Halk arasında hastalık hastalığı olarak bilinen Hipokondriyazis’in psikiyatrik bir bozukluk olduğunu vurgulayan Uzman Klinik Psikolog Kübra Bozkurt, konuşmasına şöyle devam etti:

‘Bildiğimiz üzere, kişiler organik bir nedene bağlı olmayan fiziksel şikayetler tecrübe edebiliyorlar; kişinin bu durumu tıbbi nedenlerle açıklanamadığında, fiziksel şikayetlerinin psikolojik kökeni olduğu sonucuna varılır, psikiyatrideki tanımı ise beden belirti bozukluğudur. Ama hipokondriyak hastaların fiziksel bir şikayetleri yoktur. Hafif şiddette olan belirtilerini ciddi bir hastalığa yorarlar. Onlar için diş etinin kanaması, dişlerini sert fırçaladıkları için değildir, akciğerden ağza kan geliyordur veya sol kollarının ağrıması gece o kolun üzerinde uyuyakaldıkları için değil, kalp krizinin belirtisidir. Bu ve bunun gibi onlarca, açıklaması çok daha basit şikayetlerle doktor doktor gezer bu hastalar. Sürekli kendilerini kontrol ederler. Elleriyle göğüslerini, kalplerini yoklarlar. Sürekli nabız ölçerler. Parmaklarını vücutlarının çeşitli bölgesine bastırıp, ağrı olup olmadığını kontrol ederler. Günlerinin önemli bir kısmını internet sitelerinde olası hastalıklar üzerine araştırmalarla geçirirler. Bu nedenle doktorların kesin bir üslup kullanmaları, hastada herhangi bir şüphe bırakmamaları çok önemlidir çünkü hipokondriyaklar devamlı ‘acaba, ya varsa’ kuşkularıyla yaşarlar ve doktorların olabilir cevabı onların kuşkularını beslemekten ve bozukluğun şiddetlenmesinden başka bir işe yaramaz.’

BU BELİRTİLERİ DİKKATE ALIN

Hipokondriyak hastaların sosyal ilişkilerinin bozulmaya başladığını, konuştukları tek konunun fiziksel şikayetleri, gittikleri doktorlar, ilaçlar ve hastalıklar olduğunu belirten Kübra Bozkurt, ‘Fiziksel belirtilere karşı dikkatleri çok yüksektir ama bunun dışında dikkatleri çok çabuk dağılabilir. Doktora gitmek için sıklıkla işten izin almak zorunda kalırlar, birçok doktora muayene olmak da maddi açıdan onları zorlar. Bazen gerçek fiziksel belirtileri mevcut olabilir ama bunlar genellikle yoğun kaygı ve bunaltı hislerinin vücutta gösterdiği reaksiyonlardır. Üşüme, titreme, kalp çarpıntısı, ateş basması, nefes almakta zorlanma hissi, vücudumuzun kaygılı hissettiğimiz anlarda gösterdiği fiziksel belirtilerdir ama hipokondriyaklar bunların da hastalık habercisi olduğunu düşünür’ ifadelerini kullandı.

Bozkurt, hastalık hakkında konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

‘Hipokondriyakları tanımlayabileceğimiz birkaç karakteristik özellik vardır. Öncelikle hastalıklar hakkında detaylı bilgiye sahiptirler. Güvenilir olan/olmayan birçok internet sitesini, tıbbi bilgi almak için okurlar. Aldıkları her ilacın prospektüsünü detaylı okurlar ve orada okudukları tüm yan etkileri yaşadıklarını iddia ederler. Görmedikleri için hiçbir zaman emin değildirler ama vücutlarında bilmedikleri, ciddi bir hastalık olduğundan neredeyse emindirler. Fiziksel belirtilerde hemen sonuca atlarlar ve sonuç daima en kötü senaryodur.’

TEDAVİ YAKLAŞIMI NASIL OLMALIDIR?

Hipokondriyaklarda tedavinin başlangıcına ilişkin bilgi veren Uzman Klinik Psikolog Kübra Bozkurt, ‘Hastayı muayene eden doktorun, sıkıntıların kökeninin psikolojik olduğunu fark ederek, hastayı ilgili bölüme yönlendirmesiyle başlar. İlaç tedavisiyle birlikte yapılan psikoterapinin büyük bir önemi vardır. İlaç tedavisinde, hastaların ‘yan etki’ kaygısı devam edeceği için, psikiyatrların hastaları bu konuda bilgilendirmesi gerekir. Fiziksel hastalıkları yoktur bu hastaların, bu nedenle istirahat raporu vermekten kaçınılmalıdır. Hastalar çalışamayacak kadar bitkin hissettiklerini söyledikleri için, genelde bu tarz kaçınma davranışı sergilerler. Çalışmaya devam etmeleri, eğer mevcut bir işleri yoksa kendilerine bir meşguliyet bulmaları çok önemlidir. Internet sitelerini takip etmeyi bırakmak, kullanılan ilaçların prospektüsünü okumayı bırakmak gerekir. Güvenilen, kendisini sıkılmadan dinleyecek birine de yaşadığı sıkıntıları anlatabilir kişi. Burada önemli olan korku uyandıran hastalık ihtimalinden değil, neden böyle bir korkusu olduğunu, hastalığa yakalanmanın anlamının ne olduğunu anlatmaktır. Profesyonel destek ve sosyal çevreden alınan destekle bu bozukluğun üstesinden gelinebilir’ diye konuştu.

İLİşKİLİ HABERLER Balıkesir Valisi Hasan Şıldak'tan Dikkat Çeken Koronavirüs Açıklaması

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak’tan Dikkat Çeken Koronavirüs Açıklaması

İğde Koronavirüsten Koruyor mu?

İğde Koronavirüsten Koruyor mu?

Solunum Egzersizleri Koronavirüsü Engelliyor

Solunum Egzersizleri Koronavirüsü Engelliyor

Mersin'de Kaybolan Koronavirüs Aşılarıyla İlgili Soruşturma

Mersin’de Kaybolan Koronavirüs Aşılarıyla İlgili Soruşturma

İLİşKİLİ GALERİLER Bu Eksiklik Koronavirüse Yakalanma Riskini Yüzde 250 Artırıyor

Bu Eksiklik Koronavirüse Yakalanma Riskini Yüzde 250 Artırıyor

Koronavirüsün Korkutucu Etkisi Gözler Önüne Serildi

Koronavirüsün Korkutucu Etkisi Gözler Önüne Serildi

Koronavirüs Miyop Sayısını Arttırdı!

Koronavirüs Miyop Sayısını Arttırdı!

Koronavirüs Geçirenlere Büyük Tehlike!

Koronavirüs Geçirenlere Büyük Tehlike!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*