Mutasyon Aşıların Etkinliğini Azaltmayacak

Mutasyon Aşıların Etkinliğini Azaltmayacak
Mutasyon Aşıların Etkinliğini Azaltmayacak

Prof. Dr. Taner Demirer açıklamasında, dünyada ve Türkiye’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisini sürdürdüğüne dikkati çekerek hiç kimsenin rehavete kapılmamasını maske, mesafe ve hijyen kurallarına harfiyen uymasını söyledi.

Kovid-19’un sık mutasyona uğrayan virüs sınıfında olduğunu belirten Demirer, ‘Mutasyonlu virüsü öncelikle İngiltere’de, daha sonra Brezilya ve Güney Afrika’da gördük. Güney Afrika’daki otoriteler tarafından bu ülkede görülen mutasyonlu virüsün, mevcut mRNA aşılarına daha fazla dirençli olabileceği ifade edildi’ dedi.

Demirer, mutasyonlu virüsün Türkiye’nin bazı illerinde de görüldüğünü hatırlatarak diğer ülkelerde görülen mutasyonun her an farklı varyantlarının ortaya çıkabileceğini söyledi.

Şimdiye kadar yaşanan küçük ölçekli mutasyonların mevcut olan koronavirüs aşılarının etkinliğini azaltmadığını belirten Demirer, geniş çaplı mutasyon durumunda yeni mRNA aşısı üretmenin 4 ila 6 hafta alabileceğini, bu ihtimale karşı Avrupa’da şimdiden yeni aşı kompozisyonları hazırlandığını belirtti.

‘MUTASYONDAN ÖLÜ AŞILARIN ETKİLENMESİNİ BEKLEMİYORUZ’

Türkiye’de de yapılmaya başlanan inaktif yani ölü aşıların görülen mutasyondan etkilenmediğini belirten Demirer, konuşmasını şöyle sürdürdü:

‘Ölü aşılar mutasyondan etkilenmiyor. Çünkü mRNA aşıları virüsün sadece diken proteinine karşı antikor oluşturuyor. Ama ölü aşılar, virüsün 4 bölümüne birden yani diken proteinine, zarfa, çekirdeğe ve çekirdeğin dışındaki zara karşı antikor oluşturuyor. Dolayısıyla böyle bir mutasyondan ölü aşıların etkilenmesini beklemiyoruz. Bu aşılar etkinliklerini kaybetmeyecekler.

Avrupa ve Kuzey Amerika’nın da önümüzdeki dönemde mutasyonlar yaygınlaşırsa ölü aşılara döneceğini düşünüyorum. Çünkü bu zamana kadar ülkemizde de 2 milyon kişiye yapılan ölü aşılar, güvenli aşılar. Bunlar mutasyondan etkilenmeyecek veya en az etkilenecek aşılar. Çünkü virüsün bütün bileşenlerine karşı antikor oluşumu söz konusu. Bu nedenle Kuzey Avrupa’da da ölü aşı çalışmaları başladı.’

NİSAN SONUNA KADAR 25 MİLYON KİŞİ AŞILANMASI

Demirer, mutasyonların önlenmesi için en kısa zamanda mümkün olduğunca fazla kişinin aşılanması gerektiğini belirterek şöyle konuştu:

‘Örneğin ülkemizde hedef, nisan sonuna kadar 25 milyon insanımızın, toplumumuzun üçte birinin aşılanması. Mutasyonların varlığı göz önüne alındığında, bu hedefe ulaşırsak avantajlı duruma geçeceğiz.

Şunu da unutmamak gerekiyor: Mutasyonlara karşı ülke çapında dikkatli olunması gerekiyor. Sağlık Bakanlığı gerekli tedbirleri havaalanları, sınırlarda alıyor. Bizlerin maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymamız gerekiyor. Özellikle kış döneminde kalabalık ve kapalı yerlerden halkımızın uzak durması gerekiyor.’

İLİşKİLİ HABERLER Pfizer, 2021'de Koronavirüs Aşısından 15 Milyar Dolarlık Gelir Hedefliyor

Pfizer, 2021’de Koronavirüs Aşısından 15 Milyar Dolarlık Gelir Hedefliyor

Koronavirüste Ölüm Riskini Arttırıyor!

Koronavirüste Ölüm Riskini Arttırıyor!

Koronavirüs Bilim Kurulu Toplandı

Koronavirüs Bilim Kurulu Toplandı

Şizofreni Hastalarının Koronavirüsten Ölme Riski 3 Kat Daha Fazla!

Şizofreni Hastalarının Koronavirüsten Ölme Riski 3 Kat Daha Fazla!

İLİşKİLİ GALERİLER Kuzey Kore Kendi Koronavirüs Aşısını Üretti

Kuzey Kore Kendi Koronavirüs Aşısını Üretti

Koronavirüs Miyop Sayısını Arttırdı!

Koronavirüs Miyop Sayısını Arttırdı!

Koronavirüs Geçirenlere Büyük Tehlike!

Koronavirüs Geçirenlere Büyük Tehlike!

Bu Ülkede Koronavirüse Yakalanmak Yasaklandı

Bu Ülkede Koronavirüse Yakalanmak Yasaklandı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*