Prostat Kanserinde Ameliyatsız Tedavi Töntemi: HIFU

Prostat Kanserinde Ameliyatsız Tedavi Töntemi: HIFU
Prostat Kanserinde Ameliyatsız Tedavi Töntemi: HIFU

Prostat kanseri olgularında son yıllarda ameliyatsız bir tedavi şekli olarak öne çıkan HIFU yöntemi büyük avantajlar sağlayabiliyor. HIFU teknolojisinin son versiyonu ise prostatın sadece hastalıklı bölgesinin tedavi edilmesini ve çevre dokulara zarar verilmemesini sağlıyor. 

HIFU, klasik cerrahinin olası yan etkileri arasında sayılan idrar kaçırma veya cinsel fonksiyon bozukluğu gibi riskler de ortadan kaldırılmış oluyor.  

HIFU Yöntemi Nedir?

Prostat kanserinde cerrahi ve radyoterapi gibi tedaviler kullanılmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinin birçok yan etkisi ortaya çıkabilmektedir. Bunun sonucunda High Intensity Focused Ultrasound yani kısa adıyla HIFU yöntemi geliştirildi. Ancak ilk HIFU uygulamalarında prostatın tamamı yakılıyordu. Bunun da yan etkileri oluyordu. Gelişmiş yeni cihazlarla fokal yani nokta atışı tedavi olarak anılan HIFU teknolojisinin en güncel versiyonu ise prostatın sadece hastalıklı bölgesinin tedavi edilmesini ve çevre dokulara zarar verilmemesini sağlayarak idrar kaçırma veya cinsel fonksiyon bozukluğu gibi riskleri de ortadan kaldırmaktadır.

HIFU Hangi Hastalar İçin Uygundur?

HIFU yöntemi daha çok prostat kanserinin başlangıç evrelerinde, küçük ve yayılmamış hastalarda uygulanmaktadır. HIFU yönteminin tavsiye edildiği hastalar; 

– İdrar sorunu yaşamak istemeyen ve cinsel hayatı aktif olan daha çok genç hastalarda avantaj sağladığı için HIFU yöntemi daha uygun bir tedavi seçeneğidir. 

-Prostat kanseri erken evre yani T1 veya T2 aşamasında olan hastalar,

-Kanserin başlangıç aşamasında olması,

-Yaş veya genel durumları prostat kanseri ameliyatına uygun olmayan hastalar,

-Radikal cerrahi tedavi yöntemlerine karşı minimal invaziv tedavi tercihi arayan hastalar,

-Daha önce karın ameliyatları geçirmiş hastalar. 

HIFU Nasıl Uygulanır?

HIFU ile prostat kanseri tedavisi kişiye hafif dozda anestezi verilerek yapılmaktadır. Makattan içeri bir prob ile girilerek prostatın kanserli bölgesine yüksek güçteki ultrason dalgaları gönderilir. Bunların emilimi ile 85-100 derecelik ısı artışı olmakta ve sadece kanserli hücreler tahrip edilmektedir. Bu sayede çevresindeki sağlıklı prostat dokusu korunarak hedefe yönelik tedavi gerçekleştirilmiş olur.

HIFU İşlemi Ne Kadar Sürer?

HIFU işleminin süresi yakılacak bölgenin büyüklüğüyle doğru orantılıdır. Ortalama 1-2 saat arasında süren işlem yakılacak bölge büyükse süre uzayabilmektedir. 

İLİşKİLİ HABERLER Prostat Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Prostat Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Prostat Hastalıkları

Prostat Hastalıkları

Prostat Kanserleri ve Beslenme

Prostat Kanserleri ve Beslenme

Prostat Kanserinin Kesin Tanısı Bu Yöntem ile Konulabiliyor

Prostat Kanserinin Kesin Tanısı Bu Yöntem ile Konulabiliyor

İLİşKİLİ GALERİLER Mantarı Haftada 3 Kez Yemek Prostatı Önlüyor

Mantarı Haftada 3 Kez Yemek Prostatı Önlüyor

Prostat Kanserinden Korunmanın Altın Kuralları!

Prostat Kanserinden Korunmanın Altın Kuralları!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*