RTÜK Başkan Yardımcısı’ndan ilginç TikTok paylaşımı RTÜK Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu, Twitter paylaşımı ile sosyal medyanın gündemine oturdu. İşte Uslu…

RTÜK Başkan Yardımcısı'ndan ilginç TikTok paylaşımı
RTÜK Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu, Twitter paylaşımı ile sosyal medyanın gündemine oturdu. İşte Uslu...
RTÜK Başkan Yardımcısı'ndan ilginç TikTok paylaşımı RTÜK Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu, Twitter paylaşımı ile sosyal medyanın gündemine oturdu. İşte Uslu...

İbrahim Uslu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Pandemi döneminde çocukların sosyal medyadan korunmasına ilişkin doktora tezi ile alakalı bir araştırmanın sonuçlarını yayınladı. Uslu bu doktora tezinde Türkiye ve İngiltere özelinde çocukların sosyal medya kullanımına odaklanmış.

Bilal Göregen ile İmamoğlu Twitter’da gündem oldu

YouTube resmi hesaplarından paylaşıldıktan sonra dünyaca tanınan Bilal Göregen, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile buluştu.

Paylaşılan bu veriler Birleşik Krallık’ın RTÜK’ü denebilecek Office of Communication (Ofcom)‘un araştırmasına dayanıyor. Bu paylaşımda, araştırmaya katılan gençlerin yüzde 7’sinin TikTok kullanmadığı verisi dikkat çekti. Bu veriler aslında sadece araştırmaya katılan İngiliz çocuklarının TikTok kullanım oranını ortaya koyuyor. Araştırmada 9 ve 16 yaş aralığında bulunan İngiliz çocukları hedef alınmış.

Bu verinin sosyal medya ve haber sitelerinde sadece yüzde 7 TikTok kullanmıyor şeklinde paylaşılması sonrası, İbrahim Uslu tekrar bir açıklama yaptı. Twitter üzerinden yapılan bu paylaşımda Uslu, bu oranının Türkiye’ye ait olmadığını açıkladı. RTÜK Başkan Yardımcısı, Türkiye’de bulunan TikTok kullanıcı sayısını ise Statista sitesinin verilerine dayanarak 32.7 milyon olarak açıkladı.

RTÜK Başkan Yardımcısı, sosyal medya yaptığı paylaşımın bu şekilde yanlış algılanmasına ise sitem etti. Twitter üzerinde yaptığı açıklamada:

“Bu arada doktora çalışmamızda çocukların medyanın olumsuz etkilerinden korunmasına yönelik düzenlemeleri odağımıza alsak da yetişkinlerin de bu konuda ciddi sorunlu bir alanda yer aldıklarını (özellikle kullanıma dair) vurgulamak isterim.” ifadelerini kullandı.

Yine Statista verilerine göre göre Türkiye’nin 2026 yılında 49.3 milyon TikTok kullanıcı sayısı gibi bir rakama ulaşması bekleniyor. Peki siz ne düşünüyorsunuz, sizce Türkiye TikTok kullanıcı sayısı gerçekten de fazla mı? Yorumlarınızı bekliyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*