Sahte Cyberpunk 2077 Android’de tehlike saçıyor

Sahte Cyberpunk 2077 Android’de tehlike saçıyor
Sahte Cyberpunk 2077 Android’de tehlike saçıyor

Kaspersky‘da Android için kötü amaçlı yazılım analisti olarak çalışan @sh1shk0va, Twitter’da paylaştığı gönderi ile aslında tehlikenin ne derece büyük olduğunu kullanıcılara göstermiş oldu. Cyberpunk 2077’nin mobil versiyonu olmadığı gibi, indirilen dosya aslında BlackKingdom fidye yazılımının bir çeşidi olan CoderWare adlı bir kötü amaçlı yazılımıdır.

❗️ RC4 algorithm with hardcoded key (in this example – “21983453453435435738912738921”) is used for encryption. That means that if you got your files encrypted by this #ransomware, it is possible to decrypt them without paying the ransom. https://t.co/Lj1hD1SvRK

— Tatyana Shishkova (@sh1shk0va) December 17, 2020

Telefon şifrelendikten sonra ortaya çıkan ekranda, kullanıcı dosyalarının kitlendiğini ve ödeme yapıldığı taktirde dosyaların ulaşılabilir olacağından gaziantep escort bahsediyor. Ödeme için 500 dolar istenirken, tanınan süre ise 10 saat. Birçok kötü amaçlı yazılımda olduğu gibi para, izinin sürülememesi için Bitcoin üzerinden isteniyor. Ödeme yapmanın kesin olarak dosyalarınızı kurtarmayacağını söylemekte fayda var.

Shishkova, Android üzerinde bulunan sahte Cyberpunk 2077 için fidye ödemeden şifreyi çözmenin bir yolu olduğunu da belirtiyor. CoderWare’de, şifre çözücü yazılımlar tarafından geliştirilen ve dosyaların kurtarılmasına izin veren sabit kodlanmış bir anahtar bulunabiliyor. Ancak, bu anahtarın da garantisi yok.

Sahte Cyberpunk 2077, Google Play Store arayüzünü taklit eden ve kullanıcıları tuzağa düşüren farklı bir internet sitesinden indirilebiliyor. Fidye yazılımı, resmi olarak Play Store üzerinde bulunmuyor.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*