Soya Katkılı Maddeler Erken Ergenliği Tetikliyor

Soya Katkılı Maddeler Erken Ergenliği Tetikliyor
Soya Katkılı Maddeler Erken Ergenliği Tetikliyor

Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, ‘İçeriğinde soyalı katkı maddesi bulunan bisküvi, sucuk, salam, sosis, mayonez, ketçap, cips gibi endüstriyel ürünlerin aşırı tüketiminin erken ergenliğe neden olduğu belirtilmektedir.’ 

Raporlara göre, yaşam tarzı ve beslenme, hava kirliliği, temiz gıdaya erişim ve genetik faktörler nedeniyle, son yıllarda erkek ve kız çocuklarının ergenliği giderek arttı. Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, bireyin fizyolojisini ve psikolojisini etkileyen erken ergenlik sürecini atlatmak için ailelerin çocuklara çok dikkat etmesi gerektiğine işaret etti.

Kurtoğlu, kızlarda 8 yaşından önce, erkeklerde 9 yaşından önce ortaya çıkan ikincil cinsel özelliklerin erken ergenlik olarak değerlendirildiğine dikkat çekerek: ‘Prematür pubarş yani kıllanmaya bağlı ortaya çıkan erken ergenlik koltuk altı ve genital bölgede kendini belli etmektedir. Yine kızlarda tek başına meme büyümesi de erken ergenlik için bir göstergedir. Erken ergenlik, hipotalamus-hipofiz-gonad hormon aksının aktivasyonu sonucu ortaya çıkmış ise ‘santral erken ergenlik’ olarak tanı konulur. Erkek çocuklarında santral erken ergenliğin başlamasında etkili olduğu düşünülen kistler, tümörler, apse, travma, radyasyon, edinilmiş evlat, radyoterapi göz önünde bulundurulurken, kız çocuklarında genellikle sebep ortaya konulamaz. Ancak ergenliği düzenleyen bazı genlerde mutasyon belirlenebilir. ‘ dedi.

Pediatrik Endokrinoloji alanında uzman profesör Dr. Selim Kurtoğlu, bazı endokrin bozucuların östrojen gibi davrandıkları için erken ergenliğe neden olabileceğine dikkat çekti.

En önemli çikolatanın soya lesitini içeren katkı maddeleri olduğunu anlatan Kurtoğlu, şöyle devam etti: ‘Yine içeriğinde soyalı katkı maddesi bulunan bisküvi, sucuk, salam, sosis, mayonez, ketçap, cips gibi endüstriyel ürünlerin aşırı tüketiminin erken ergenliğe neden olduğu belirtilmektedir. Ayrıca lavantanın direkt kullanımı ya da lavanta içerikli duş jeli, şampuan ya da kozmetik ürünler, yine çay ağacının kullanıldığı kozmetikler, rezene çayı, içinde ‘ZEA’ adı verilen mantar toksini oluştuğu için mısır konservesi de erken ergenliğe neden olabilmektedir. Özellikle oyun hamurları ile çok oynanmasının ve yüzeyinde endokrin bozucu olduğu bilinen ‘fitalat’ maddesi bulunan plastik kaplar içinde içeceklerin uzun süre güneş altında bekledikten sonra tüketilmesinin de erken ergenliği tetiklediği düşünülmektedir.

Dr. Kurtoğlu, erken ergenliği teşhis etmek için fiziksel muayenelere ek olarak erkek çocuklarda FSH, LH, testosteron ve kız çocuklarının estradiolleri de ölçüldü. Sol el bileği ve karın ultrasonografisi kemik yaşının erken ilerleyip ilerlemediğini değerlendirmek için kullanılabilir. Kızlarda rahim ve yumurtalıkların büyüyüp büyümediği belirlenebilir.

Konuşmasına devam eden Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, her ay erken ergenliğe giren çocuklara aylık enjeksiyonlar yapılarak bu sürecin durdurulabileceğine işaret eden Kurtoğlu, çocukların 3 ay içinde muayene edileceğini ve tedavinin genellikle 11 yaşında sona erdiğini ifade etti.

 

İLİşKİLİ HABERLER Ergenlikteki Gençlere Nasıl Davranılmalı?

Ergenlikteki Gençlere Nasıl Davranılmalı?

Sucuk Ve Pastırma Üreticileri Denetlendi

Sucuk Ve Pastırma Üreticileri Denetlendi

Sağlıklı Cips Nasıl Yapılır?

Sağlıklı Cips Nasıl Yapılır?

Soya Soslu Buğday Salatası Tarifi

Soya Soslu Buğday Salatası Tarifi

İLİşKİLİ GALERİLER Mayonezin Kullanım Alanları

Mayonezin Kullanım Alanları

Ara Öğünler İçin 6 Sağlıklı Besin Önerisi!

Ara Öğünler İçin 6 Sağlıklı Besin Önerisi!

Sahurda Afiyetle Yiyeceğiniz Salçalı Sosis Tarifi

Sahurda Afiyetle Yiyeceğiniz Salçalı Sosis Tarifi

Ergenlikte Yeme Bozukluğu Belirtileri

Ergenlikte Yeme Bozukluğu Belirtileri

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*