TikTok ve WeChat 20 Eylül’den İtibaren ABD’de Yasaklanıyor

Donald Trump’ın kullanıcı verilerini Çin ile paylaştığı gerekçesiyle ABD’de bulunmasını ve kullanılmasını istemediği TikTok’un 20 Eylül’den itibaren artık ABD’de indirilemeyeceği bilgisi edinildi. ABD Ticaret Bakanlığı’nın yaptığı açıklamalara göre belirtilen tarihten sonra hem TikTok hem de WeChat artık ülkede indirilemeyecek.

Popüler video paylaşım platformu TikTok, bir süredir ABD hükümetinin aldığı yasaklama kararıyla gündemden düşmüyor. Donald Trump, TikTok’un ulusal güvenliği tehdît ederek kullanıcı verilerini Çin ile paylaştığını bu sebepten ötürü platformun ABD merkezli bir şirket tarafından alınmaması durumunda TikTok’un ülke genelinde yasaklanacağını açıklamıştı. Donald Trump, TikTok’a 15 Eylül’e kadar ABD’li bir şirketle anlaşma yapması gerektiğini ve platformun ABD operasyonlarını devretmesini söylemişti.

Donald Trump’ın yasaklama söyleminden sonra TikTok’un çatı şirketi ByteDance ilk olarak Microsoft ile görüşmelere başlamış, daha sonra hem Twitter hem de Oracle ile görüştüğü ortaya çıkmıştı. Geçen günlerde Microsoft ile anlaşmanın sağlanamadığı belirtilmiş ve ByteDance’in Oracle ile anlaşma yapacağı iddiaları gündeme gelmişti. Ancak edinilen yeni bilgilere göre, ByteDance’in Oracle ile de anlaşma sağlayamadığı ortaya çıktı.

Oracle ile ABD’deki operasyonları için görüşme gerçekleştiren TikTok’un görüşmeleri yarıda kaldı. ABD Ticaret Bakanlığı’ndan edinilen bilgilere göre, ABD Başkanı Donald Trump’ın ikili arasındaki anlaşma şartlarını kabul etmediği ve bu sebepten ötürü pazarlığın yarıda kaldığı öğrenildi. Yeni bir gelişme yaşanmaması durumunda, TikTok 20 Eylül’de ülke genelinde yasaklanacak.

Sadece TikTok değil WeChat ‘de ABD ’de yasaklanacak

Her ne kadar gündeme daha fazla gelse de, ABD’de ulusal güvenlik gerekçesiyle yasaklanacak tek uygulama TikTok değil. Donald Trump, WeChat’in de TikTok gibi kullanıcı verilerini Çin hükümetiyle paylaştığını ve yasaklanması gerektiğini dile getiriyor. TikTok gibi, anlık mesajlaşma uygulaması da 20 Eylül’den itibaren ABD’de yasaklanmış olacak. Kullanıcılar artık hem WeChat’i hem de TikTok’u uygulama marketleri, App Store ve Google Play Store’den indiremeyecek. Halîhazırda cihazlarında TikTok ve WeChat yüklü olan kullanıcılar her iki uygulamaya da erişim sağlayabilecek. Ancak elbette ki yeni güncellemeleri alamayacaklar.

İhtimal dahilinde olan başka bir konu ise, Google ve Apple’ın söz konusu uygulamaları otomatik olarak yüklü olan cihazlardan sileceği iddiası oldu. ABD hükümeti, yasakladığı uygulamaları ülke genelindeki tüm kullanıcıların cihazlarından silmek isteyebileceği bilgisi, gözleri Apple ve Google’a çevirdi. Her iki şirketten de konuyla alakalı bir açıklama gelmedi ancak pazar gününe kadar neler olacağını bekleyip birlikte göreceğiz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*