Ton Balığı Hangi Balıktan Yapılır?

Ton Balığı Hangi Balıktan Yapılır?
Ton Balığı Hangi Balıktan Yapılır?

Günlük hayatta hızlıca hazırlanabilmesi ve kolay tüketimi ile tercih edilen ton balığı, diyetlerde de tüketilen bir balıktır. Peki ton balığı hangi balıktan yapılıyor? Ton balığı içeriği nedir? Ton balığı hangi denizlerden avlanır?

TON BALIĞI HANGİ BALIKTAN YAPILIYOR?

Ton balığı, uskumrugiller familyasının orkinos cinsine ait bir balık türü olarak bilinmektedir. Dünyaca son derece önemli bir gıda olarak tüketilmektedir. Ton balığı tropik, ılıman okyanuslarda ve Akdeniz’de bulunur. Boyu 140 cm ve ağırlığı 60,3 kiloya kadar ulaşabilir.

Gıda değeri yüksek olan ton balığı, teknelerden olta ya da geminin arkasından sürüklenen ağlarla avlanmaktadır. Konservelerde satılan ton balıkları arasında en yüksek kaliteye sahip olandır.

TON BALIĞI CIVA MİKTARI

Diğer pek çok balıkta olduğu gibi ton balığında da cıva birikimi meydana gelir. Özellikle ton balığının içerisinde yüksek miktarda cıva ve diğer ağır metaller olduğuna dair pek çok söylenti olsa da son dönemlerde ton balığı üretilen bölgelerde yapılan araştırmalara göre, ton balığının içerisindeki cıva miktarının sağlık açısından riskli olan sınıra uzakta olduğu saptanmıştır.

Ton balığı her ne kadar sağlık için risk oluşturmaktan uzakta olsa da, cıva ve diğer ağır metallerin vücuttan atımı seneler sürer. Bu nedenle özellikle hamile ve hamilelik şüphesi bulunan kadınların ton balığını çok tüketmemeleri tavsiye edilmektedir.

TON BALIĞI BESİN DEĞERLERİ NEDİR?

100 gr için:

174 kcalKarbonhidrat (g) 0Protein (g) 17.26Yağ (g) 11.77Lif (g) 0Kolesterol (mg) 55Sodyum (mg) 781Potasyum (mg) 318Kalsiyum (mg) 28Vitamin A (iu) 247Vitamin C (mg) 0.55Demir 0.79

İLİşKİLİ HABERLER Ton Balığı Gerçekten Faydalı mı?

Ton Balığı Gerçekten Faydalı mı?

Ton Balıklı Kırmızı Biber Tarifi

Ton Balıklı Kırmızı Biber Tarifi

İLİşKİLİ GALERİLER En Bilinmedik Diyet Yöntemleri

En Bilinmedik Diyet Yöntemleri

Hurma Diyeti İle 1 Haftada 7 Kilo Verebilirsiniz, Nasıl Mı?

Hurma Diyeti İle 1 Haftada 7 Kilo Verebilirsiniz, Nasıl Mı?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*