Uğur Şahin’den Çin aşısı tartışmasına nokta: Etkili… BionTech CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin, Çin aşısı için tartışmaları bitirecek açıklamayı yaptı. Ayrıca…

Uğur Şahin’den Çin aşısı tartışmasına nokta: Etkili... BionTech CEO'su Prof. Dr. Uğur Şahin, Çin aşısı için tartışmaları bitirecek açıklamayı yaptı. Ayrıca...
Uğur Şahin’den Çin aşısı tartışmasına nokta: Etkili... BionTech CEO'su Prof. Dr. Uğur Şahin, Çin aşısı için tartışmaları bitirecek açıklamayı yaptı. Ayrıca...

Dünya gündemini COVID-19 aşısıyla meşgul durumdayken, aşı geliştiricilerinden olan BionTech CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin, önemli açıklamalarda bulundu. Pfizer ile birlikte geliştirilen aşının, ilk aşamada 550 bin doz olarak Türkiye’ye gönderileceğini belirtti. Bu ilk dozların da 2021 yılının başlarında gönderileceğini aktardı. Şahin, önümüzdeki mart ayına kadar da 4.5 milyon adet dozu Türkiye’ye gönderme hedefleri olduğunu açıkladı.

Türkiye’ye aşının gönderilmesinden dolayı mutlu olduğunu belirten Prof. Dr. Uğur Şahin, Çin aşısı için sakınca olmaması gerektiğini belirtti. Şimdiye kadar gördüğü bütün aşıların iyi etki gösterdiğini belirten Şahin, aşıların yardım edebileceğini de aktardı.

Aşıların Pfizer tarafından üretildiğini hatırlatan Şahin, aşının Türkiye’de üretme girişimlerinin olduğunu kaydetti. Ancak üretimin 2021 yılında olup başlayıp başlamayacağını bilemediğini belirtti. Türkiye’ye gelen aşıların da Avrupa’da üretileceğini aktardı.

Virüslerin mutasyona uğramasının normal olduğunu aktaran Şahin, İngiltere’deki mutasyona dair testin de 10 gün içinde yapılacağını belirtti. mRNA teknoloji üzerinde 20 yıldır çalıştıklarını belirten Şahin, mRNA avantajıyla 2-3 hafta içinde aşı üretimine başlayabildiklerini belirtti. Önümüzdeki yıl 1 milyar doz aşı tedarikini, dünyaya yapacaklarını kaydetti.

Aşı 4 ay koruyucu

Üretilen aşının 4 ay koruyuculuğu olduğunu beliren Şahin, 2 yıl içinde verilerin de toplanacağını aktardı. Aşılara ait verilerin ilk 2 ay içinde belli olacağını, verilerde değişiklik olacağına dair endişelerinin olmadığını aktardı.

Aşının yan etkileri için de “Diğer aşılarda olduğu gibi baş ağrısı, aşı olan bölgede ağrı, ateş vs.” diyen Şahin, kış mevsiminin insanlık için zor geçeceğini belirtti. Öncelikle yaşlıların ve sağlık çalışanlarının aşı olması gerektiğini belirten Prof. Dr. Şahin, 2021 yaz mevsiminde aşılamanın tamamlanmasıyla, 2021 sonlarında normale dönüş olabileceğini aktardı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*