Yemekleri Yanlış Pişirmek Kansere Davetiye Çıkarıyor

Yemekleri Yanlış Pişirmek Kansere Davetiye Çıkarıyor
Yemekleri Yanlış Pişirmek Kansere Davetiye Çıkarıyor

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünya çapında ortalama 19 milyon 300 bin olan kanserli hasta sayısının 2040’ta 30 milyonu bulması bekleniyor. Sağlık Bakanlığı verileri ise Türkiye’de her yıl ortalama 163 bin kişiye kanser tanısı konduğunu gösteriyor. Dünya genelinde yaklaşık her 6 ölümden biri, ülkemizde ise her 5 ölümden biri kanser nedeniyle gerçekleşmektedir. Gün geçtikçe artış gösteren kanser için ise tedavi yöntemlerinin yanında beslenme düzeni için de  sürekli olarak uzmanlardan tavsiyeler geliyor. İstanbul Kent Üniversitesi Gastronomi Bölümünden Doç. Dr. Burak Mil, ‘Taze ürün kullanmayı tercih etmeliyiz. Ama bunun yanında uygun pişme yöntemlerini de kullanmalıyız. Haşlama, buharda, kendi suyunda ve güveçte pişirme yöntemleri sağlıklı gördüğümüz yöntemlerdendir’ diye konuştu. 

HATALAR SADECE EVLERDE DEĞİL, ÇOĞUNLUKLA ÜLKELERİN GELENEKSEL MUTFAKLARINDA YAPILIYOR 

Pişirme hatalarının sadece evlerde yapılmadığını belirten Burak Mil, ‘Bu hatalar çoğunlukla ülkelerin geleneksel mutfaklarında yapılıyor. Tütsüleme, ızgara, barbekü ve kızartma yöntemleri yapılan pişirme hatalarıdır. Zararlı olan pişirme yöntemlerinin toplum beslenmelerinde daha çok lezzetli olarak algılanıyor. Dünyada et çok fazla tüketiliyor. Eti hangi ısıda pişirirsek pişirelim birtakım aminler oluşuyor. Yemeğin pişirme süresine ve ısısına dikkat edilmediği zaman akrilamid oluşumuna sebep oluyor. Bu da vücutta ciddi bir kanserojen etki oluşturarak kansere sebep oluyor’ dedi. 

YANLIŞ PİŞİRME YÖNTEMİ KANSER OLUŞUMUNU HIZLANDIRIYOR 

Isıdan daha çok pişirme yönteminin belirleyici olduğunun altını çizen Doç. Dr. Burak Mil sözlerine şöyle devam etti: 

‘Doğadan gelen ürünün beslenmede problem yaratmaması için ürünlere az müdahale etmemiz gerekiyor.  Eğer bir ürün çiğ olarak tüketilebiliyorsa çiğ tüketilmelidir.  Eğer ürünün pişirilmesi isteniyorsa; buharda, haşlama, fırında, kendi suyunda ve güveçte pişirme teknikleri kullanılmalıdır. Isı kaynağına çok yakın pişirilen ürünler daha çabuk yanmasına sebep oluyor.  Yanmış tat ve koku hoşumuza gidiyor olabilir ama bu kanser oluşumunu hızlandırıyor. Ete yapılan marinad işlemi bazen etin daha çabuk yanmasına neden olur.  Baharatlarla üzerinde yapılan çalışmada özellikle karabiberin et yemeklerinde kullanımının kanserli hücre gelişmesine neden aminlerin oluşumunu yüzde 40’ların üstünde azalttığı ortaya çıkmış.  Taze baharat kullanımını biraz artırmalıyız’ ifadelerini kullandı. 

 

 

İLİşKİLİ HABERLER 4 Şubat Dünya Kanser Günü

4 Şubat Dünya Kanser Günü

Kanserin Görülme Oranı 12 Kat Arttı!

Kanserin Görülme Oranı 12 Kat Arttı!

Kansere Yol Açıyor: Olestra İçeren Ürünlerden Uzak Durun

Kansere Yol Açıyor: Olestra İçeren Ürünlerden Uzak Durun

Türkiye'de Her Yıl 160 Bin Kanser Vakası Meydana Geliyor

Türkiye’de Her Yıl 160 Bin Kanser Vakası Meydana Geliyor

İLİşKİLİ GALERİLER Kanserin İlacı: Pazı ve Yararları

Kanserin İlacı: Pazı ve Yararları

Antikanser Etkisi Gösteren Ghee Yağı!

Antikanser Etkisi Gösteren Ghee Yağı!

Kanser Hastaları İçin Yeni Umut: Balon Balığı!

Kanser Hastaları İçin Yeni Umut: Balon Balığı!

Kanserin 3 Belirtisi

Kanserin 3 Belirtisi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*